پی آر پی چیست و چه اهمیتی دارد؟

پی آر پی چیست

پی آر پی چیست و چگونه می توان، با استفاده از پی آر پی ، موهای خود را تقویت کرد؟ وقتی همواره علم پزشکی در حال پیشرفت است، دیگر روش های قدیمی مثل محلول هایی مانند ماینوکسیدیل، جای خود را به روش های جدید می دهد و اگر شما به دنبال روش های کم دردسر و در عین حال پر بازده هستید ، باید از متخصصین کلینیک ستاره ایران نوین استفاده کنید تا به شکل تخصصی پی آر پی را برای شما انجام دهد، در نظر داشته باشید که این روش برای افرادی که در فامیل درجه ی یک و دو، بیماری سرطانی دارند توصیه نمی شود و یک روش بسیار پر ریسک برای چنین افرادی محسوب می شود، اما اگر چنین موردی را در اطرافیان خود ندارید، می توانید از چنین روش فوق العاده ای جهت تقویت مو و روش موهای جدید خود استفاده کنید.

 

پی آر پی چیست

پی آر پی به معنی «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. PRP همان خونی است که از دست شما گرفته می شود و سپس در دستگاهی قرار می گیرد و به سرعت شروع به چرخش می کند! و بخش های مختلف خون از هم جدا می شود و در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است، محلولی که سرشار از ویتامین، پروتئین و …. است.

در نهایت محلول شما، دقیقا همان چیزیست که سر شما به آن نیاز دارد و خواهید دید که بعد از گذشت چند ماه، نه تنها موهای قبلی شما، تقویت می شود، بلکه موهای جدید در ناحیه ی طاسی شروع به رشد خواهند کرد و موهایی به صورت کرک بر روی سر شما ، شروع به رشد خواهند کرد.

بعد از آماده سازی محلول پی آر پی که را به پوست شما تزریق می‌کنند، با ورود محلول به بخش طاسی، کم کم پلاکت ها در داخل سر شما آزاد می شوند، که در اثر  آزاد شدن، موارد زیر اتفاق می افتد.

 

باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.

باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.

باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

 

خون بدن است:

 

هماتوکریت چیست؟

هماتوکریت ها شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.

پلاسما چیست؟ محلول خونی که شامل انواع ویتامین ها، مواد غذایی و معدنی است.

 

چرا پی آر پی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؟

زیرا اگر از چنین روشی استفاده نکنید، مجبور هستید که برای تقویت موهای خود از محلول های تقویت کننده استفاده کنید که باید هر روز برای این موضوع زمان بگذارید تا شاید دوباره موهای شما زخیم شود! اما پی آر پی معمولا یک بار انجام می شود و نتیجه ی آن قطعی تر است. این روش جدید باید توسط یک متخصص انجام شود تا ریسکی برای شما به همراه نداشته باشد.

 

 

پلاکت درمانی یا PRP استفاده‌های بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 

رشد مو به وسیله پی آر پی تنها در ۷۲ روز

از روش پی آر پی بعد از کاشت مو خیلی زیاد استفاده می شود، زیرا این روش برای موهای ملتهب فوق العاده خواهد بود و البته بعد از عمل جراحی کاشت مو، موهای شما دچار ریزش می شود که می توانید با استفاده از پی آر پی ، جلوی ریزش سنگین موهای خود را بگیرید و همواره به عقویت موهای فعلی، و رشد موهای جدید خود بپردازید، یکی از راه‌های جلوگیری از ریزش مو با الگوی طاسی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در زن ‌ها، تزریق    PRP  است که باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می‌شود.

 

 

چرا بعد از کاشت مو، از پی آر پی استفاده می شود؟

در کاشت مو، پی آر پی به صورت تزریق برای قسمت گیرنده‌ی مو مورد استفاده قرار میگیرد، به همین صورت روند جای‌گیری گرافت‌‌ها در ناحیه پوست سر با سرعت خیلی بیشتری انجام می شود و زخم‌های گیرنده که به صورت خیلی کوچک هستند، سریع بهبود می یابد، همچنین اگر احتمال ایجاد اسکار برای بیمار وجود داشته باشد، پی آر پی تا حد خوبی این خطر را برطرف می‌کند. همچنین بعد از کاشت مو، سرعت رشد موها، بسیار پایین است که با پی آر پی ، به شکل فابل توجهی، این مشکل برطرف می شود، برای اطلاع از قیمت کاشت مو در سال ۲۰۲۰ به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

ترمیم بافتی

معمولا استفاده های زیادی از پلاکت های درمانی می شود که بیشترین استفاده ی آن برای ترمیم بافت ها و تسریع بهبود آسیب ها دارد، این شیوه درمانی برای درد عظلات، تاندوم و … هم مورد استفاده قرار میگیرد.

 

کاهش التهاب

گاهی برخی بیماری ها سبب التهاب پوستی می شوند که  با تزرق پی آرپی این مشکل به صورت کامل برزف می شود و البته یکی دیگر از کاربردهای پلاکت درمانی که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده، درمان چین و چروک هایی است که برای اکثر افراد جامعه غیر قابل تحمل است، در این روش پلاکت های خونی مستقیما به پوست هایی که دچار چین و چروک هستند تزریق می شود و در نظر داشته باشید که این روش می‌توان برای درمان خطوط، چین‌ها، خشکی، زخم‌های خفیف، ترک پوستی و … استفاده کرد و بسیار تاثیرگذار است.

 

توصیه های قبل، حین و بعد از پی آر پی

آماده شدن برای درمان

در نظر داشته باشید که با یک درمان یک روزه، نمی توانید موهای فوق العاده ای داشته باشید، مثلا خیلی از افراد فکر می کنند که اگر در عرض یک روز مو بکارند، می توانند موهای فوق العاده داشته باشند، در صورتی که بعد از عمل جراحی کاشت مو، باید تا سه ماه نکاتی را رعایت کنید تا هزینه و رمان شما از بین نرود و پی آر پی هم از این قضیه مستثنا نیست!  شما باید قبل و بعد از این نوع درمان، مقدار بسیار زیادی آب بنوشید تا این نوع درمان، تاثیر خودش را به بهترین شکل ممکن بگذارد، اگر دو هفته قبل از درمان، با متخصص پوست و مو صحبت کنید، برای شما فوق العاده خواهد بود، زیرا به شما می گوید که قبل از تزریق پی آر پی چه کارهایی را باید انجام دهید، البته حتی ممکن است که این نوع درمان برای شما مناسب نباشد.

 

حین درمان پی آر پی

معمولا در درمان PRP نمونه خونی از شما گرفته می شود که حدود یک ساعت و نیم بعد، پس از جداسازی به سرما شما تزریق می شود، برخی از بیماران که تزریق آزاردهنده یا دردناک است، بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا از این جهت نگرانی نداشته باشند. محلول به کمک سرنگ به پوست یا محل مورد نظر تزریق می‌شود. برای درمان‌های مرتبط با کاشت مو، می‌توان در صورت نیاز، محلول را روی ناحیه گیرنده یا دهنده اسپری کرد.

بعد از درمان تا ۲۴ ساعت پس از درمان، پوست خود را لمس نکنید. صبر کنید تا محل‌های تزریق بهبود یابند.

مراقب انتقال آلودگی‌ها از طریق باد، گرد و خاک و دستان نشسته باشد.

تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.

از قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان خودداری کنید.

برای خوابیدن، چند بالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید. سعی کنید محل درمان بالا قرار بگیرد و تماسی با بالشت نداشته باشد.

تا یک ماه پس از درمان، از ضد آفتاب استفاده کنید.

ممکن است پوست شما تا یک هفته بعد از درمان کمی حساس باشد.

در صورت کبودی یا قرمزی برای دریافت درمان لازم با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض جانبی PRP

PRP عوارض خاصی برای شما ندارد، از استثناهایی برخوردار باشید که چندتای آن را در ادامه برای شما توضیح خواهم داد، معمولا چون در درمان پی آر پی از پلاکت‌های خودتان استفاده می‌شود، معمولاً شاهد بروز عوارض جانبی نیستیم. مواردی نظیر ایجاد حساسیت، درد یا خونریزی در محل‌های تزریق از عوارض محتمل این درمان هستند که البته نادر اند. بیشتر افرادی که PRP انجام می‌دهند، می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، به انجام کارهای روزمره‌ی خود مشغول شوند.

چه کسانی نباید از PRP استفاده کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، حتماً پیش از دریافت PRP، تمامی بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج اطلاع دهید. بسیاری از متخصصان معتقدند که افراد زیر نباید از درمان پی آر پی برای ریزش مو استفاده کنند:

  • افرادی که داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند.
  • کسانی که به طور سنگین دخانیات مصرف می‌کنند.
  • کسانی که سابقه‌ی اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.

 

اگر خودتان یا فامیل درجه ی یک و دو دارای بیماری های زیر هستید، پس PRP برای شما مناسب نیست.

  • سرطان
  • بیماری‌های مزمن کبد
  • بیماری‌های مزمن پوستی
  • تعداد کم پلاکت‌های خونی
  • بیماری‌های تیروئیدی

 

حرف آخر

معمولا روش های زیادی برای تقویت مو و رشد موهای جدید وجود دارد که شما باید از بین این روش ها، بررسی کنید که کدام روش برای شما سازگارتر است و از همان روش بیشتر استفاده کنید، برای مثال اگر تفاوت عظیمی از پی آر پی مشاهده کردید، می توانید در سال، دو بار این کار را انجام دهید، البته در حالت کلی ، روش PRP از همه موثرتر است و بعد از گذشت سه ماه، می توانید موهایی که به شکل کرک بوجود می آیند را در داخل سر خود مشاهده کنید و همین موهای تازک ، به مرور زمان به موهای زخیم و طبیعی تبدیل می شوند.

مطالب مرتبط:

لیفت پوست

لیفت صورت با نخ

لیفت صورت بدون جراحی پوست در اثر افزایش سن و عوامل محیطی دچار آسیب ، چین و چروک و افتادگی میشود. تا چند سال اخیر تنها راه برطرف کردن افتادگی و چین و چروک ها عمیق جراحی پوست تحت عنوان لیفتینگ بود....

زاویه سازی فک

زاویه سازی صورت با ژل یا چربی

زاویه سازی فک داشتن چهره جوان تر و زیباتر از فاکتورهای بسیاری برخوردار است. یکی از آنها صورتی با زاویه های متناسب در نواحی کناری است . از این حیث فرم و زاویه  فک و اطراف آن بسیار به چشم می آیند....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *