جراحی پروتز

انواع پروتزهای زیبایی

اتفاقات بسیاری ممکن است در لزوم استفاده از جراحی های پروتز اثرگذار باشند. حوادث فیزیکی چون تصادفات و یا بیماری، همچنین انجام جراحی هایی که منجر به تغییر فرم اندام در بدن شود که این امر ایجاد نقص در فیزیک افراد کند. با پیشرفت تکنولوژی این مشکل با انجام جراحی انواع پروتز برطرف شده است. این جراحی زیبایی توسط پزشک جراح زیبایی و در کلینیک زیبایی یا بیمارستان انجام میشود.

پروتز

کاربرد جراحی پروتز

این عمل زیبایی برای خانم ها بسیار پرکاربرد است. بیشترین کاربرد این جراحی استفاده از پروتز سینه است. بزرگ کردن سینه به‌ وسیله‌ی جراحی، یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل تهاجم است که در پروسه‌ای یک تا دو ساعته تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. با این‌همه به توصیه‌ی پزشکان متخصص، پیش از مهیا شدن برای انجام این عمل جراحی بهتر است فرد متقاضی در یک جلسه مشاوره به همراه پزشک جراحش شرکت کند. مواردی همچون روش‌های مختلف بزرگ کردن سینه و اندازه و نوع پروتز براساس شکل بدن فرد مشخص شود.

دیگر کاربرد پروتز

کسانی که در یک حادثه طبیعی یا تصادفات رانندگی شکل چانه‌شان از بین رفته است یا به علت مشکلات دهان و فک، زیبایی چانه‌شان از بین رفته است می‌توانند از پروتزهای مخصوص چانه استفاده کنند. این جراحی را می‌توان با یک بی‌حسی موضعی و در مواردی به وسیله بی‌هوشی عمومی انجام داد. جراح برشی کوچک در داخل دهانتان و یا زیر چانه‌تان ایجاد خواهد کرد. یک پروتز مخصوص چانه زیرپوشش استخوان چانه شما کار گذاشته می‌شود و برش با بخیه‌های قابل جذب بسته می‌شود

افرادی که گونه برجسته میخواهند میتوانند به جای تزریق ژل، پروتزهای گونه را انتخاب کنند. این پروتز را از ماده‌ای به نام «سیلیکون» می‌سازند.

پروتز

روش جراحی پروتز سینه

در عمل جراحی پروتز سینه پزشک جراح برای وارد کردن پروتز برش‌ها را در سه محل متفاوت، یعنی زیربغل، هاله دور سینه (بافت اطراف نوک پستان)، دور ناف یا چین زیر سینه ایجاد می‌کند. سپس پروتز را پس از ایجاد برش از بالا یا پایین عضله‌ی دیواره‌ی قفسه سینه وارد بدن می‌کند. بدن پروتز را در جای واردشده نگه می‌دارد و از جابه‌جا شدن آن زیر پوست جلوگیری می‌کند. پزشک جراح، برش را پس از قرار دادن پروتز در جای مناسب می‌بندد و بخیه می‌زند.

جنس پروتز زیبایی

در تقسیم بندی جنس انواع پروتزها از سه دسته داریم :

اولین دسته پرکاربرد از جنس سیلیکون سخت بوده که به آن سیلاستیک نیز گفته می شود. بیشترین جنس پروتزی است که  بویژه برای گونه و چانه استفاده میشود. بدن نسبت به آنها واکنشی نشان نمی دهد و احتمال عفونت با استفاده از آنها  کم است. و در صورت بروز عفونت نیازی نیست که حتما”  پروتز در آورده شود و با تجویز آنتی بیوتیک و تخلیه ترشحات عفونی ، عفونت کنترل می گردد. به دلیل انعطاف پذیری که پروتزهای سیلیکونی دارند ، نیازی به برش بزرگ برای قرار دادن آنها نمی باشد. در ابتدا ممکن است در لمس  سطحی با دست قابل لمس  باشند ولی بمرور زمان در لمس نرمتر می شوند.

گروه دوم پروتزها از جنس گورتکس هستند . این پروتزها  فوم متراکم هستند و منافذی در آنها وجود دارد که بافت اطراف می تواند در آنها نفوذ کند. بدلیل آنکه قابلیت انعطاف کمی دارند ، لذا برای قرار دادن آنها برش بزرگتری باید داده شود و در هنگام قرار دادن به عضلات و اعصاب اطرافشان فشار زیادتری وارد می آید. در صورتیکه پروتز به هر علتی عفونی شود باید تعویض گردد و در آوردن آنها نسبت به پروتزهای سیلیکونی دشوارتر است. وقوع عفونت بدون علت نامشخص ماهها بعد از قرار دادن این پروتزها دور از انتظار نمی باشد.

گروه سوم پروتزهای مدپور- پورکس هستند که بافت سفت استخوانی داشته و منافذ زیادی دارند. لذا بافت اطرافشان به مقدار زیادی در آنها نفوذ میکند با این شرایط تعویض آنها با آسیب بافت مجاور پروتز همراه می باشد. در صورت عفونت این پروتزها نیز مشابه پروتزهای گورتکس باید حتما” در آورده شوند.

سن مناسب پروتز سینه

بزرگ كردن سینه‌ها را می‌تواند از 18 سالگی به بالا انجام داد و هیچ سنی برای بهتر كردن ظاهر سینه‌ها دیر نیست. معمولا تا 60 سالگی این جراحی زیبایی انجام میشود. در اقع فرد باید توان تحمل جراحی و بیهوشی ، همچنین عوارض پس از جراحی پروتز سینه را دشته باشد.

ایمنی در جراحی پروتز

سازمان مدیریت غذا و دارو در امریکا (FDA) به این نتیجه رسیده بود که “هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ژل سیلیکون، که پروتزها با آن پر میشوند، ایمنی ندارند اما مدارک کم و ناکافی برای اثبات ایمنی آن وجود دارد.

مطالب مرتبط:

مزایای لیپوماتیک

مزایای لاغری با لیپوماتیک

خارج کردن چربی از اندام ها با کم ترین عوارض از روش های زیبایی برای لاغری اندام ها استفاده بسیار زیادی میشوند. جراحی های پیکرتراشی برای لاغر شدن موضعی بسیار موثر واقع شده است . افرادی که دچار چاقی در اندام های...

جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی بینی افراد به دلایل بسیاری ممکن است تحت عمل جراحی قرار بگیرند. گاهی جراحی های انجام شده به دلایل مختلف نیاز به تکرار عمل و یا انجام عمل های مکمل دارند. هیچ قسمتی در جراحی زیبایی مهم تر از جراحی...