انواع رژیم غذایی

ضرورت رژیم غذایی مناسب

زندگی هر فرد شامل دو چرخه اصلی و عمده خواب و بیداری و تغذیه می شود. تحقیقات و پژوهش های زیادی حول محور تغذیه و رژیم غذایی صورت گرفته و به طور پیوسته مقالات گسترده ای در حوزه مواد غذایی، انواع رژیم های غذایی، تغذیه و تناسب اندام، رژیم غذایی بیماران و … منتشر میشود. که عمده هدف آن ارائه رژیم رژیم غذایی کارآمد جهت تناسب اندام، کاهش بیماری و افزایش طول عمر است. ولی به طور کلی سبک و روش مصرف مواد غذایی برای افراد مختلف بسته به سن، جنسیت، شرایط، نوع بیماری، هدف از رژیم غذایی و … متفاوت است. و نیاز به کمک گرفتن از مشاوره تغذیه دارد.

به طبع هدف از گرفتن رژیم غذایی میتوان سبک تغذیه ای متناسب آن را توصیه کرد. که با اصلاح و پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب می توان در بلند مدت و حتی کوتاه مدت به نتایج درخشانی اعم از خوش اندامی، کاهش وزن، کاهش بیماری و … دست یافت.

کلینیک زیبایی

رژیم غذایی کودکان

کسانی که از نعمت فرزند کوچک بهره مند هستند برای رژیم غذایی کودک خود بارها جملاتی نظیر ” رژیم غذایی کامل کودک ” یا ” رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی برای کودک ” را شنیده اند. اما به واقع یک رژیم غذایی کامل و سرشار از مواد مغذی برای کودک دقیقا چیست و از چه چیزهایی تشکیل شده؟

در مقاله ای تحت همین عنوان ما به طور دقیق به رژیم غذایی مناسب کودکان پرداختیم.

رژیم غذایی کودکان

رژیم غذایی بیماران

برای بیماران خاص همواره رعایت تعادل و تنوع برای دستیابی به یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم بوده تا از طرفی هم تمام مواد لازم برای بدن دریاف شود و هم باعث پیشگیری و محدود کردن بیماریهای مزمن شود.

تعادل به معنی مصرف مقدار کافی (بدون افراط و تفریط) از مواد لازم برای سلامتی است.

در رژیم غذایی خود باید تضمین دریافت انواع ویتامین ها بشود. تنوع هم به این معناست که از هر پنج گروه اصلی مواد غذایی، دریافتی داشته باشند. بدیهی است که اگر افراد در رژیم غذایی خود از این پنج گروه به حد نیاز مصرف نکنند دچار کمبود مواد مغذی در بدن خود شده و مصرف بیش از اندازه آن نیز عوارضی همچون چاقی و بیماری های وابسته را دارد.

رژیم غذایی چاقی

رژیم غذایی چاقی

برای چاق شدن ما دوراه داریم. اولین راه افزایش وزن بوسیله خوردن غذاهای ناسالم و پرکالری مثل انواع سرخ کردنی ها، چیپس و سایر مواد غذایی از این دست می باشد. که با این روش سلامتی خود را با احتمال بروز بیماریهایی مثل فشار خوم بالا، بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و … به خطر انداختیم که عملا این روش توصیه نمی شود. و اما راه بهتر افزایش وزن از راه سالم و کنترل شده و به تدریج است. در این روش برای افزایش وزن به جای افزایش توده های چربی در بدن ، حجم عضلات افزایش می یابد

یک رژیم غذایی چاقی مناسب دربرگیرنده همه مواد مغذس سالمی است که بدن یک فرد برای عضله سازی و افزایش حجم عضلات به آن وابسته است. این رژیم چاقی حمتا شامل سبزیجات ، غلات ، حبوبات و میوه هاست.

ضمن اینکه ورزش مناسب عضو جدانشدنی این نوع رژیم هاست.

رژیم غذایی لاغری

رژیم غذایی لاغری

تصور اغلب افراد از رژیم لاغری یک برنامه سریغ برای لاغر شدن با شکنجه دادن خود و بد غذاخوردن و یا غذا نخوردن است. در صورتی که با یک رژیم غذایی متنوع و حساب شده میتوانیم بدون اینکه بخواهیم با بشقابی  از غذاهای بی طعم و رنگ دست و پنجه نرم کنیم به وزن مناسب و ایده آل خودمان برسیم. گرچه به همراه رژیم غذایی لاغری روزانه چند دقیقه ای ورزش هم توصیه می شود.

نقش یک رژیم غذایی خوب در رسیدن به تناسب اندام غیر قابل انکار است.

رژیم غذایی بارداری

رژیم غذایی بارداری

رژیم غذایی بارداری از مهمترین انواع رژیم های غذایی است طوری ک پیروی از یک رژیم غذایی سالم از طول دوران بارداری بسیار ضروری است. در تمام طول این دوره بدن به مواد غذایی مغذی، ویتامینها و مواد معدنی بیشتری نیاز دارد. به طوریکه یک خانم باردار در سه ماهه دوم و سوم به 300 تا 350 کالری بیشتری در روز نیاز دارد.

رژیم غذایی که فاقد مواد غذایی کلیدی باشد، بر رشد جنین تاثیر سو دارد.

عادات بد غذایی و افزایش کنترل نشده وزن خطر ابتلا به دیابت بارداری و احتمال عوارض ناخوشایند بارداری را افزایش می دهد. ضمن اینکه داشتن یک رژیم  غذایی بارداری مناسب و انتخاب غذاهای سالم و مغذی ضمن کمک به سلامت خود و فرزند دلبندتان باعث تسهیل در کاهش وزن بعد از زایمان می شود

مطالب مرتبط:

کرایولیپولیز

لاغری موضعی با کرایولیپولیز

کرایولیپولیز چیست؟ برای افرادی که نیاز به لاغر شدن و داشتن اندامی متناسب تر دارند، روش های مختلفی را  در راستای لاغر شدن امتحان میکنند. که هر کدام از شیوه های لاغری ممکن است در کنار لاغر کردن فرد عوارضی نیز به...