مراقبت های پوست و مو

سلامت پوست و مو

از دیرباز توجه و اهمیت به سلامت پوست و مو دغدغه همگان بوده است. بشر در طی دوران حیات خود به دنبال حفظ زیبایی ظاهری بخصوص زیبایی پوست و موی خود روش های بسیاری رو ابدع کرده است. مراقبت های پوست و مو برای هر کس متفاوت است و پوست هر فرد ویژگی خاصی دارد. به طور کلی انسان​ها چهار نوع پوست دارند؛ پوست‌ طبیعی، چرب، خشک و حساس. البته بعضی افراد دارای پوست مخلوط هستند یعنی قسمت‌های مختلف پوستشان با هم تفاوت دارد.
کلینیک های پوست و مو خدمات بسیاری در تشخیص نوع مراقبت مورد نیاز پوست هر فرد را ارائه میدهند. تشخیص این مراقبت ها توسط پزشک متخصص انجام میگیرد.

انواع پوست

برای داشتن پوستی سالم و شاداب در درجه اول باید جنس پوست را به درستی تشخیص داد. سپس میتوان راه و روش های مراقبت از آن را دانست و درصدد عمل به آنها بر آمد.

پوست نرمال

پوست نرمال بهترین نوع پوست است و غدد چربی در آن نه خیلی کم کار نه خیلی پرکار است. ظاهر پوست های معمولی، خشک و پوسته پوسته  و یا چرب و براق  نیست بلکه ظاهری نرم و لطیف با قابلیت ارتجاعی مناسب است. این پوست مقاومت خوبی نسبت به عوامل خارجی دارد و واکنش شدید نسبت به پاک کنند ه ها ولوسیون ها و سایر کرم ها ندارند.

پوست چرب

پوست چرب برخلاف پوست خشک نسبتا ضخیم است و دارای منافذ فراوان و بازی است. غده های چربی پوست بسیار فعالند و بیش از حد معمول چربی ترشح می‌کنند و اکثرا به دلیل لایه چربی که روی پوست دیده می‌شود، براق به نظر می‌رسد.این پوست بسیار مقاوم تر از پوست خشک است و دیرتر دچار چین و چروک می‌شود، اما به دلیل اینکه پوست‌های چرب، مستعد جذب گرد و غبار هستند، زودتر کثیف می‌شوند و باید چندین مرتبه در طول روز پاک شوند. معمولا این افراد بیشتر حس سنگینی روی پوست خود میکنند.

تشخیص انواع پوست ها در عین سادگی دقت و توج به نکات دیگری نیز دارد. روش های تشخیص انواع پوست را با جزئیات بیشتر مطالعه کنید.

پوست خشک

پوست خشک ، نازک و ظریف هستند. در این نوع پوست رویه پوست بسیار نازک و دارای غدد چربی کمی هستند.بنابراین پوست حساسی به حساب می آیند. در بعضی مواقع عروق خونی (رگ ها) آن مشخص است. مقدار منافذ پوست‌های خشک بسیار کم است و گاهی هیچ منفذی را بر روی آن نمی‌توانید مشاهده کنید. معمولا در این افراد بعد از شستن صورت، کشیدگی پوست، مخصوصا بر روی گونه‌ها حس می‌شود.

پوست مختلط

ویژگی های پوست مختلط ترکیبی از پوست چرب و خشک است که در افراد مختلف این ویژگی ها با نسبت های متفاوتی ظاهر میشوند. پوست مختلط درخشان و چرب ، دارای لکه های چربی در ناحیه T و در ناحیه گونه خشک‌تر است.

پوست حساس

بسیاری از افراد این نوع از پوست را با سایر انواع پوست یکی میدانند درحالی که پوست حساس دسته متفاوتی از پوست است که  پوست های حساس معمولا خیلی خشک بوده و به سهولت دچار التهاب و تحریک می گردند. این پوست ها نسبت به خیلی از مواد آرایشی و بهداشتی واکنش داده و دچار قرمزی  و گاهی سوزش می شوند.
با این نوع پوست باید با احتیاط بیشتری رفتار کرد و از شوینده‌های غیر صابونی ملایم و فاقد عطر و مواد شیمیایی استفاده کنید تا پوست دچار التهاب نشود. این نکته را هم به یاد داشته باشید قبل از استفاده از هرگونه مواد آرایشی جدید آن را روی بازو خود امتحان کنید.

راه های تشخیص انواع مو

برای مراقبت های پوست و مو ، تشخیص نوع پوست سر و جنس مو بسیار اهمیت دارد. جنس مو را به سه روش معمول میتوان تشخیص داد که برای انتخاب نوع شوینده و مراقبت های دیگر مناسب ضروری است.

کلینیک مو

موهای چرب

اگر پس از حمام، در مدت‌زمان اندک، چربی به موهای شما بازگشت، تارهای آن به پوست سر یا به هم چسبید و حجم مو دوباره کاهش یافت، شما موهای چرب دارید. از دیگر نشانه‌های موهای چرب، نمایان‌شدن پوسته و شوره هنگام شانه زدن، روی ساقه‌های مو است. اگر این نشانه‌ها را در خودیافتید بدانید باید از شامپوهای مناسب موهای چرب استفاده کنید. اغلب شامپوهای مخصوص موهای چرب حاوی عصاره‌های گزنه، انجیر، چای سبز و دی‌پنتول است. این ترکیب با تنظیم چربی پوست سر به حجیم کردن موهای نازک، کاهش ریزش و رفع شوره و پوسته‌های روی سر کمک می‌کند.

مو‌های خشک

اگر موهای شما ظاهری زبر و شکننده دارد و باوجود استفاده از انواع کرم مو و ژل باز حالت وز و خشک دارد، موی شما در گروه موهای خشک قرار دارد. اگر خشکی بیش‌ازحد موها نادیده گرفته شود پس از مدتی شاهد ریزش‌های مقطعی و موخوره خواهید بود. برای موهای خشک اغلب شامپوهایی مناسب است که درصد نرم‌کننده و رطوبت رسانی بالاتری نسبت به سایر شامپوها دارند. در شامپوهای مخصوص موهای خشک اغلب عصاره انار و گل همیشه‌بهار به‌کاربرده می‌شود. زیرا انار دارای ویتامینC  بوده و با ترمیم ساقه‌های مو علاوه بر جلوگیری از ریزش مقطعی، به رشد مو کمک می‌کند. گل همیشه‌بهار نیز درترمیم مو و نرم و درخشان شدن موهای کدر و خشک نقش مؤثری ایفا می‌کند.

موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده

هر نوع مویی با استفاده مداوم رنگ مو، دکلره، سشوار و … حالت خشک و شکننده به خود می‌گیرد و اگر درصددترمیم و احیای آن‌ها برنیاییم، به‌زودی شاهد ریزش، کدر شدن و خشکی بیش‌ازحد آن‌ها خواهیم بود. برای این موها استفاده از شامپوهای دارای نرم‌کننده و عوامل تثبیت‌کننده‌ رنگ که دارای PH خنثی هستند، توصیه می‌شود. همچنین استفاده از نرم‌کننده پس از شستشو  در کاهش شکنندگی موها مؤثر است.

موهای معمولی

موهای معمولی جز بهترین انواع موها به شمار می‌آیند. اگر موهای خوش‌حالت، درخشان و بدون پوسته، شوره و موخوره هستید، موهای شما در گروه موهای معمولی قرار دارد. اگرچه موهای معمولی نسبت به سایر انواع، به مراقبت ویژه کمتر نیاز دارد اما فراموش نکنید، شستشوی مکرر، استفاده از رنگ و مواد شیمیایی و وسایل فیزیکی، می‌تواند سلامت و زیبایی موهای شمارا به خطر بیندازد. فراموش نکنید برای موهای معمولی حتماً از شامپوهای مخصوص موهای معمولی استفاده کنید، نه شامپوهای موهای چرب و نه خشک!

روش های مراقبتی پوست ومو

شتشوی به موقع پوست و مو

اسکراپ (لایه برداری پوست)

استفاه از ماسک های مناسب پوست و موی هر فرد

استفاده از ضد آفتاب

علاوه بر رعایت نکات گفته شده در زمینه مراقبت پوست و مو مشاوره گرفتن از متخصص پوست مو میتواند سریع ترین و دقیق ترین راه برای مراقبت و حفظ طراوت پوست و مو شما باشد.

مشاور پوست و مو با تشخیص و تجویز درست موجب پیشگیری از بروز اختلالاتی در پوست و مو شده و با تشخیص زود به هنگام پیشگیری از مشکلات نهفته نیز صورت میگیرد.

مطالب مرتبط:

خطر برنزه کردن پوست

خطر برنزه کردن پوست

روش های برنزه کردن پوست برنزه کردن پوست با روش هایی چون استفاده از دستگاه سولاریوم ، حمام آفتاب و کرم های برنزه کننده بسیار متداول شده است . درحالی که بسیار از افراد از خطرات احتمالی این روش ها اطلاع ندارند...

کلینیک زیبایی

راه های تشخیص انواع پوست

شناخت انواع پوست برای به دست آوردن شناخت درست از انواع پوست صورت و بدن نیازمند دریافت اطلاعاتی هستیم که به ما در این مسیر کمک کند. داشتن اطلاعات کافی در مورد شناخت پوست برای گرفتن خدمات زیبایی از کلینیک پوست و مو...