پیشگیری از ریزش مو

پیشگیری از ریزش مو

داشتن موهای پر و یکدست از فاکتورهای مهم زیبایی هم برای خانم ها و هم برای اقایان محسوب میشود. در راستای این اهمیت افراد با مشاهده ریزش مو بسیار نگران میشوند و دنبال راه چاره میگردند. به طور طبیعی موهای یک فرد سالم در طی یک ماه، حدود یک تا یک و نیم سانتیمتر بلند می شود و برای سه سال، رشد با همین سرعت ادامه دارد. اما بعد از سه سال، رشد موها معمولا به خود استراحت داده و تا هر زمان که بخواهد متوقف می شود و سپس دوره ای دیگر از رشد موها آغاز خواهد شد. برای متوقف کردن روند ریزش مو و ترمیم موهای ریخته شده، بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاقات پیشگیری از ریزش مو و رسیدگی های به موقع موها است. اما برای کسانی که دچار طاسی شدید شده اند روش کاشت مو و یا پیوند مو پیشنهاد میشود.

استفاده از روش های مراقبت و رسیدگی خانگی اولین قدم است. در مرحله بعد استفاده از مراقبت های مکمل و کلینیکی مورد توجه است.

کلینیک کاشت مو

دلایل ریزش مو

 بیماری های غده تیروئید

طیف گسترده ای از اختلالات کم کاری و پرکاری تیروئید را با علائم و نشانه های بسیار گسترده در برمی گیرد. افراد مبتلا به بیماری تیروئید ممکن است علائم متفاوتی را در شروع بیماری نشان دهند.

در این میان ریزش مو نیز که یکی از علامت های بسیاری از بیماری ها محسوب می شود، ممکن نشانگر اختلالات تیروئید باشد. در واقع ریزش مو ناگهانی و سریع می تواند نشانه پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید باشد.

علت ارتباط موها با بسیاری از بیماری ها کاملا واضح است. سلول های مو از جمله سلول هایی هستند که سریعا تکثیر می شوند.

زمانی که بدن در وضعیت بحرانی و حاد قرار می گیرد، اولین جایی که برای دفاع از بدن قربانی می شود موها هستند. در این زمان فولیکول های مو با توقف رشد خود، برای رساندن انرژی به سایر نواحی بدن تلاش می کنند.

شرایطی که می تواند منجر به ریزش مو شوند

– تغییرات هورمونی

– برنامه غذایی نامناسب و کمبود مواد مغذی

– انواع روش های درمانی

– جراحی

– بیماری های مختلف مخصوصا بیماری غده تیروئید

متاسفانه امروزه ریزش مو و بیماری های پوست و مو شیوع زیادی پیدا کرده اند، برای مثال در ایالت متحده آمریکا حدود ۵۰ درصد بالغین ریزش موی بیمارگونه دارند. اما در این میان بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید معمولا برای ابتلا به ریزش مو نسبت به سایرین مستعد ترند.

ریزش موی هورمونی

موقع زمان تغییر هورمون ها ایجاد می شود. در شایع ترین شرایط، تبدیل هورمون تستوسترون به نوع کم تاثیرتر خود یعنی دی هیدرو تستوسترون یا همان DHT متهم ردیف اول است

اهميت رژيم غذايي در پیشگیری از ریزش مو

اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتي به خصوص مو ، نمي توان ناديده گرفت. تحقيقات اخير ژاپني ها بعد از جنگ جهاني دوم اين امر را تاييد مي کند؛ چرا که استفاده از رژيم غذايي غربي ها به وسيله ي ژاپني ها باعث اضافه وزن توام با ريزش مو در اکثر مردم شد.

کلینیک پوست و مو
شايع ترين دليل ريزش مو در زنان کمبودهاي غذايي است، زيرا معمولاً براي کاهش وزن خود رژيم هاي غير اصولي را به کار مي برند که نتيجه ي آن بروز اين مشکل است. همچنين کساني که مواد غذايي حيواني مصرف نمي کنند و به اصطلاح گياهخوار هستند، به دليل عدم اطلاع کافي در زمينه چگونگي مصرف غذاهاي گياهي، دچار کمبود پروتئين ، روي ، آهن ، اسيدهاي آمينه ي ضروري ، ويتامين هاي گروه b و … مي گردند.

پروتئين
اساس و پايه ي نياز بافت هاي بدن مانند مو، ناخن ، پوست و … مي باشد و در موادي مانند انواع گوشت ( مرغ ، ماهي و گوشت قرمز ) ، تخم مرغ ، لبنيات و حبوبات به ميزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته اي مثل نان ، برنج ، ماکاروني و سبزي ها نيز به مقدار کمي وجود دارد.

اسيدهاي آمينه اجزاي تشکيل دهنده پروتئين ها هستند که در مواد ذکر شده در بالا وجود دارند.

کلسيم و منيزيم 
گروه شير و لبنيات منابع غني کلسيم و منيزيم و نيز پروتئين هستند.

اگر فردي دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شير ) باشد و از ساير مشتقات لبنياتي نيز براي تامين نيازهاي بدن خود استفاده نکند، بايد به طور روزانه مکمل کلسيم مصرف کند و مصرف ساير غذاهاي غني از پروتئين را نيز افزايش دهد.

ویتامین ها

به هر حال رفتار تغذيه اي صحيح که هميشه مورد تاکيد مي باشد، ميزان رشد و استحکام فوليکول مو را بهبود مي بخشد.

در کل مي توان گفت ويتامين ها به خصوص ويتامين هاي گروه b مانند بيوتين، اسيد فوليک ، پانتوتنيک اسيد و برخي املاح مانند روي، آهن، گوگرد، سيليس و مس اثرات مثبت زيادي بر روي مو دارند. آزمايش ها حاکي از آن است که مصرف بيوتين به صورت مکمل باعث تقويت و بهبود پوست به خصوص فوليکول هاي مو مي شود.

ويتامين هاي گروه B
يکي از راههاي درمان ريزش مو مصرف مواد مغذي حاوي ويتامين b زياد است که در گروه ويتامين هاي b ، ويتامين b6 و بيوتين اهميت خاصي دارند. بيوتين ويتاميني است که دربسياري از محصولات آرايشي به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعيت مو اضافه مي شود، زيرا عارضه مشخص کمبود بيوتين، ريزش مو است. منابع غذايي غني از ويتامين b6 و بيوتين را برايتان ذکرمي کنم. منابع غني از b6 : جگر، موز ، دانه آفتابگردان، ماهي ، مرغ، جوانه گندم ، آلوي خشک ، گوشت ، غلات سبوس دار ، مخمر و زرده تخم مرغ ( به ترتيب) و منابع غني بيوتين : جگر و گوشت مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، تخم مرغ و بادام زميني است .

تاثیر آنتي اکسيدان ها روی مو

شامل ويتامين e ، ويتامين c ، بتاکاروتن ( پيش ساز ويتامين a که در سيب زميني شيرين، هويج ، اسفناج پخته، کدو حلوايي ، طالبي ، زرد آلو ، کلم بروکلي ، گريپ فروت قرمز وجود دارد ) ، روي و سلنيوم مي باشد. رژيم هاي غذايي نامناسب توام با سيگار کشيدن و آلودگي هوا باعث فعال شدن راديکال هاي آزاد و به خطر افتادن سلامت فرد مي شود. آنتي اکسيدان ها مولکول هايي هستند که مي توانند اثر راديکال هاي آزاد را خنثي کنند. همچنين باعث ساخته شدن موي جديد و استحکام آن مي شوند.

مطالب مرتبط:

خطر برنزه کردن پوست

خطر برنزه کردن پوست

روش های برنزه کردن پوست برنزه کردن پوست با روش هایی چون استفاده از دستگاه سولاریوم ، حمام آفتاب و کرم های برنزه کننده بسیار متداول شده است . درحالی که بسیار از افراد از خطرات احتمالی این روش ها اطلاع ندارند...

کلینیک زیبایی

راه های تشخیص انواع پوست

شناخت انواع پوست برای به دست آوردن شناخت درست از انواع پوست صورت و بدن نیازمند دریافت اطلاعاتی هستیم که به ما در این مسیر کمک کند. داشتن اطلاعات کافی در مورد شناخت پوست برای گرفتن خدمات زیبایی از کلینیک پوست و مو...